Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 04.06.2018
18:30–19:45


Centrum Interpretacji Zabytku
Wstęp 5 zł

Przepis na architektoniczne ikony. Opera w Sydney

Opera w Sydney Jørna Utzona i Ove Arupa jest jak do tej pory najmłodszym obiektem architektonicznym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rzeźbiarskie formy w duchu nowoczesnego ekspresjonizmu uczyniły z niej ikonę miasta. Pozwalają też przyjrzeć się kilku problemom współczesnego projektowania: związanych z granicami dyscypliny, rolą projektanta oraz poszukiwaniem prestiżu i wyjątkowości, co często prowadzi do instrumentalnego traktowania architektury.

Dziedzictwo UNESCO: architektura XX wieku 

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO nie ogranicza się jedynie do barokowych pałaców czy zapierających dech w piersiach krajobrazów. To także ważne dzieła architektury współczesnej składające się na historię projektowania
budynków w XX wieku. Na ich podstawie uczestnicy cyklu wykładów zostaną wprowadzeni w złożoności pojęć, takich jak ekspresjonizm, funkcjonalizm czy styl międzynarodowy. Architektoniczne podróże szlakiem listy UNESCO obejmą swoim zasięgiem nie tylko miejsca pod ochroną, ale zakreślą szerszy kontekst historyczny i pozwolą zajrzeć również do Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Japonii czy Bangladeszu.

Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, popularyzatorka i badaczka architektury XX wieku. Przygotowywała wykłady i oprowadzania dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana czy
Festiwalu Nauki. Publikowała między innymi w internetowym portalu Res Publiki Nowej, Magazynie Miasta i antologii „Postmodernizm polski” (40 000 malarzy, 2013). Obecnie zajmuje się architekturą Warszawy lat 90. Od 2012 roku działa w stowarzyszeniu Miasto Moje A w Nim, zajmującym się chaosem wizualnym w polskich miastach.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.