Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 13.11.2017
18:30–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp płatny

Zamach majowy i powstanie lutowe, czyli dwa miasta w obliczu przewrotu politycznego

Czy Wiedeń i Warszawę w dwudziestoleciu międzywojennym cokolwiek łączyło? Czy można porównać doświadczenia mieszkańców niedawnej stolicy imperium z życiem mieszkańców młodego, odradzającego się państwa? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w trakcie trzech wykładów poświęconych przestrzeni publicznej Warszawy i Wiednia w latach 1918-1939. Przyjrzymy się reakcjom i praktykom warszawiaków i wiedeńczyków mierzących się z wyzwaniami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Weźmiemy pod lupę kryzysy inflacyjne z początku lat 20., przewroty polityczne z 1926 i 1934 roku oraz wystąpienia antysemickie na uniwersytetach i zastanowimy się, jak te wydarzenia wpływały na życie publiczne i codzienność mieszkańców obu miast. Zestawimy dwie rzeczywistości społeczne, posiłkując się wspomnieniami, pamiętnikami i prasą codzienną oraz materiałami archiwalnymi i  ikonografią. Poszukamy punktów stycznych i rozbieżności, by w ten sposób umieścić warszawskie doświadczenia w szerszym kontekście środkowoeuropejskim.

Iza Mrzygłód, historyczka, opiekunka galerii II RP w Muzeum Historii Polski, doktorantka IH UW, stała współpracowniczka tygodnika internetowego „Kultura Liberalna”. Zajmuje się historią społeczną i polityczną XX wieku, przygotowuje rozprawę doktorską o radykalizacji studentów Warszawy i Wiednia w latach 30. Wraz z Piotrem Kieżunem prowadzi na Poddaszu Kultury seminarium literackie „Dwudziestolecie. Skazani na nowoczesność”.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.