pon., 23.09.2019

Z duszą na ramieniu? Zabytki cypryjskich ziem okupowanych

Wyprawa na cypryjskie ziemie, będące pod turecką okupacją, jest zawsze nieco ryzykowna, ale bez dwóch zdań warta zachodu. Po tamtej stronie kryją się liczne zabytki, często nawet nieopisane. Nawet, jeśli któreś z nich są eksponowane, to z reguły w sposób, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Wśród nich jest Famagusta, klejnot Morza Śródziemnego.

Cykl wykładów: Różne oblicza Grecji i Cypru

W czasie spotkań dowiemy się o mniej znanych zakątkach świata greckiego. Poznamy jego różne oblicza, nie tylko poprzez wyprawę do bardziej i mniej znanych miejsc w Grecji i na Cyprze. Podczas spotkań przyjrzymy się kulturze greckiej również bardziej metaforycznie, choć namacalnie, poznając przedmioty ilustrujące dziedzictwo niematerialne tego obszaru. Odejdziemy od utartych szlaków i sposobów myślenia o Grecji, a nawet – biada! – porzucimy listę światowego dziedzictwa UNESCO. Utrzymamy za to letnią, wakacyjną atmosferę spotkań.

Prowadzący: dr Przemysław Kordos

Jest etnografem i literaturoznawcą zajmującym się szeroko pojętą tematyką nowej Grecji oraz Cypru. Jego doktorat dotyczył polskiego podróżnictwa do Grecji. Zajmował się również kwestią tożsamości nowogreckiej, kulturą ludową w Grecji i na Cyprze oraz współczesną literaturą nowogrecką. Pracuje na Wydziale Artes Liberales UW.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku