Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 02.12.2019
18:30–19:45

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Wenecja

Nie ma na świecie drugiego takiego miejsca jak Wenecja, a jednak nawet tego świetnego miasta-państwa nie oszczędziła ani historia, ani kataklizmy. Niegdyś republika morska, rządzona przez dożów i wielkie rody, dziś stała się pożądanym kierunkiem podróży turystów, zadeptywanym przez miliony odwiedzających.

Trudno jednak nie marzyć, by stanąć przed bazyliką św. Marka i czwórką koni bizantyjskich na jej fasadzie, przejść przez ogromne sale Pałacu Dożów, zatopić wzrok w obrazach z kolekcji Museo dell’Accademia czy ze zbiorów Peggy Guggenheim albo stanąć pośród sztuki prezentowanej na Biennale w weneckich Giardini. Po całodniowym zwiedzaniu muzeów wyczekiwany odpoczynek można odnaleźć w kołyszącym rytmie gondoli, przepływającej kanałami pośród pałaców i szlacheckich domostw, ku wyspom Lido, Burano, Murano, Torcello. Raz zobaczywszy, tęskni się za tym miejscem do końca życia.

 

Cykl wykładów: Warszawskie wakacje

W czasie wykładów przyjrzymy się stołeczności (tej obecnej i tej utraconej) oraz sztuce znanych miast naszego kontynentu – dzięki temu każdego miesiąca wybierzemy się w niezwykłą podróż intelektualną po Europie. Dodatkowa wiedza, pomocna w uprawianiu świadomej turystyki, każdemu i każdej z nas otworzy drogę do osobistego Grand Tour. Wykłady stawiają sobie za cel przedstawienie topografi i artystycznej wybranego miasta, w tym urbanistyki, architektury i sztuki, ale też lokalnych obyczajów i miejscowych specjałów. W każdym z omawianych miast znajdują się obszary lub pojedyncze obiekty, które – podobnie jak warszawska Starówka – wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis

Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Universita di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Bada średniowieczną i nowożytną sztukę włoską (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), jest organizatorem europejskich podróży edukacyjnych.Kierownik studiów podyplomowych Historia sztuki. Interpretacje w Collegium Civitas w Warszawie.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.