niedz., 21.07.2019

Święto Starego Miasta

W niedzielę 21 lipca w godz. 11.00–16.00 zapraszamy na wydarzenia towarzyszące 66. rocznicy oddania do użytku pierwszych odbudowanych kamienic na Starym Mieście – czyli Święto Starego Miasta organizowane przez Centrum Interpretacji Zabytku i Muzeum Warszawy.

Na Rynku Starego Miasta chętni będą mogli stanąć przy sztalugach i wspólnie namalować fasady kamienic, za którymi mieści się Muzeum Warszawy, czyli tzw. stronę Dekerta. Sztalugi czekać będą w pobliżu wejścia do Muzeum (kamienica nr 42), do malowania dołączyć można w dowolnym momencie.

Centrum Interpretacji Zabytku przybliżymy historię zniszczeń i odbudowy, wyjaśnimy też jak i dlaczego wpisano proces odbudowy na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy trasę zwiedzania Centrum z zadaniami – odpowiedzi trzeba będzie poszukać na ekspozycji, a poprawne odpowiedzi nagrodzimy drobnymi upominkami!

Miłośników aktywnego zdobywania wiedzy zachęcamy do wypożyczenia plecaków do gry miejskiej Co jest zabytkiem? – jedna z tras poświęcona jest odbudowie Starego Miasta. Dzięki niej można poznać tę historię spacerując, a zarazem dobrze się bawiąc. Plecaki wypożyczyć można w kasach Centrum Interpretacji Zabytku.

O Święcie Starego Miasta

22 lipca 1953 roku oddano do użytku pierwsze odbudowane kamienice Starego Miasta. Było to zakończenie pierwszego etapu rekonstrukcji po zniszczeniach dokonanych w czasie II wojny światowej. Centrum Interpretacji Zabytku, oddział Muzeum Warszawy, upamiętnia i przybliża proces odbudowy oraz fenomen Starego Miasta w Warszawie jako zespołu zabytkowego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

link do wydarzenia na portalu Facebook