Spacer „Czym chata bogata? Różne oblicza postmodernizmu w architekturze” | Transformacje. Wokół Warszawy lat 90.

Map Unavailable

Data/Czas
03/05/2015

Kategoria

Wraz ze zmianą ustrojową, społeczną i gospodarczą lat 90. otworzył się nowy wachlarz możliwości (ale i nowych niebezpieczeństw) w dziedzinie architektury czy kształtowania miasta. Synonimem Warszawy tamtego okresu jest dziś zarówno barwna fasada hotelu Sobieski, jak i wspomnienie bazaru szczelnie wypełniającego pustkę placu Defilad. To kontrast pomiędzy błyskiem szklanych wieżowców a jaskrawo wyklejonymi witrynami lokalnych sklepów. To także postmodernizm – częściej kojarzony ze stylistycznym pastiszem, rzadziej ze swoją wizją przestrzeni publicznej. W ramach cyklu spacerów cofniemy się 20–25 lat (a czasem i głębiej) nie tylko żeby łowić architektoniczne czy urbanistyczne ślady wielu transformacji ówczesnej dekady i traktować je jak preparaty martwego już organizmu. Powiedzą nam one sporo także o Warszawie współczesnej jako przedłużeniu lub konsekwencji tamtych sposobów myślenia o mieście. Uczestnicy spotkań będą mieli szansę na nowo odkryć obiekty kojarzone z estetyką postmodernizmu i inaczej spojrzeć na procesy, które ukształtowały ich najbliższą okolicę.

Spacer poprowadzi Aleksandra Stępień.

Wszystkie spacery w ramach cyklu:

3 maja 2015, godz. 12:00
Czym chata bogata? Różne oblicza postmodernizmu w architekturze.
Miejsce zbiórki: przed kościołem NMP Matki Kościoła (Domaniewska 20)

7 czerwca 2015, godz. 12:00
Mity o city. W poszukiwaniu centrum miasta.
Miejsce zbiórki: plac Defilad przed Kinoteką

5 lipca 2015, godz. 12:00
Półka kiczowatych bibelotów, czyli o pamięci współczesnego miasta.
Miejsce zbiórki: na dziedzińcu Europlexu (dawne kino Moskwa, Puławska 17)

2 sierpnia 2015, godz. 12:00
Między wielkomiejskim spektaklem a lokalną codziennością.
Miejsce zbiórki: przed kościołem Wszystkich Świętych (plac Grzybowski 3/5)

6 września 2015, godz. 12:00
Powrót do miasta. Architektura i urbanistyka jako sposób na pustkę.
Miejsce zbiórki: przed Ministerstwem Gospodarki (plac Trzech Krzyży 3/5)

Aleksandra Stępień, historyczka sztuki, zajmuje się powojenną architekturą Warszawy i badaniami nad przestrzenią miasta. Przygotowywała wykłady i oprowadzania dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana czy Festiwalu Nauki. Publikowała m.in. w internetowym portalu kwartalnika Res Publica, w 2+3D oraz w antologiach i wydawnictwach pokonferencyjnych „Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka” (Warszawa 2013), „Pod dyktando ideologii. Studia z dziejów architektury i urbanistyki w Polsce Ludowej” (Szczecin 2013). Od 2012 r. członkini stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim.