Spacer „Biuro Odbudowy Stolicy: gmachy BOS-u przy ul. Chocimskiej, Belweder, pawilon Szpitala Ujazdowskiego, osiedle domków fińskich na Jazdowie” | Odbudowa Warszawy 1945-1955. Ludzie i instytucje

Map Unavailable

Data/Czas
02/05/2015

Kategoria

Cykl spacerów poświęcony instytucjom i ludziom, którzy planowali, a następnie realizowali odbudowę Warszawy w latach 1945–1955. Tak wielkie przedsięwzięcie, jakim była odbudowa zniszczonego miasta, wymagało lokalowego zaplecza. Żeby pomieścić wszystkich architektów, urbanistów i kreślarzy, należało zająć, a z czasem wybudować obiekty, w których mogliby wykonywać swoją pracę. Podobnymi mechanizmami rządziła się administracja państwowa i partyjna, która z czasem potrzebowała coraz więcej przestrzeni użytkowej. W trakcie spacerów uczestnicy będą mogli zobaczyć więc m.in. kamienice w których ulokowano dyrekcję Biura Odbudowy Stolicy, domki fińskie postawione dla jego pracowników, Dom Partii oraz gmach biur projektowych wzniesionych w latach 50. Zakończeniem cyklu będzie spacer po Powązkach Wojskowych, gdzie miejsce swojego spoczynku znalazło wielu fachowców i artystów związanych z odbudową Warszawy.

Spacer prowadzi Andrzej Skalimowski.

Wszystkie spacery w ramach cyklu:

2 maja 2015, godz. 12:00
Biuro Odbudowy Stolicy: gmachy BOS-u przy ul. Chocimskiej, Belweder, pawilon Szpitala Ujazdowskiego, osiedle domków fińskich na Jazdowie.
Miejsce zbiórki: ul. Chocimska 33.

6 czerwca 2015, godz. 12:00
Pracownie i biura projektowe: Pałac pod Blachą, Pałac Błękitny, ul. Królewska.
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Pałacu pod Blachą.

4 lipca 2015, godz. 12:00
Gmachy administracyjne: kamienica Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy, Dom Partii, „Mincówka”, ul. Krucza, gmach Ministerstwa Rolnictwa.
Miejsce zbiórki: Pomnik Charles’a de Gaulle’a przy Nowym Świecie.

1 sierpnia 2015, godz. 12:00
Mieszkania decydentów i ludzi odbudowy: ul. Koszykowa, Al. Przyjaciół, Marszałkowska.
Miejsce zbiórki: Pomnik gen. „Grota” Roweckiego w Al. Ujazdowskich/róg Chopina

5 września 2015, godz. 12:00
Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Miejsce spoczynku wielu artystów, architektów i inżynierów.
Miejsce zbiórki: Brama główna od ul. Powązkowskiej.

Andrzej Skalimowski, absolwent Instytutu Historycznego UW, w Instytucie Historii PAN przygotowuje biografię Józefa Sigalina, naczelnego architekta Warszawy, obecnie pracuje w Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy.