Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 11.03.2019
18:30–19:45

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Plany Warszawy Korpusu Inżynierów Wojskowych z lat 1822–1859

W latach 1822–1859 powstało dziewięć kolejnych wydań planu Warszawy Korpusu Inżynierów Wojskowych oraz – później – Sztabu Generalnego okupacyjnej armii rosyjskiej. Plany w skali 1:4800 (potem 1:4200) szczegółowo i precyzyjnie prezentują przestrzeń miasta, jego murowaną i drewnianą zabudowę, ważniejsze i zwyklejsze budowle oraz sieć ulic. Pozwalają na obserwację przemian miasta, nawet na poziomie pojedynczego budynku.

 

Cykl wykładów: Wokół dawnych planów Warszawy

Każdy kolejny wykład będzie spotkaniem z jednym planem. Często skupiać będziemy się na szczegółach, ponieważ to właśnie one stanowią o wyjątkowości kartograficznego dzieła. Odpowiemy przede wszystkim na pytania, jakimi sposobami przedstawiano miasto, co jest na planie prawdą, a co fałszem. Pojedyncze plany nie funkcjonują jednak w próżni. Przy ich omawianiu nie będziemy zapominać o kontekście ich „poprzedników” i „następców”.

Prowadzący: dr Paweł E. Weszpiński jest kartografem i geografem, kustoszem w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy, kuratorem Gabinetu Planów i Map Warszawy wystawy głównej Muzeum Warszawy. Członek Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN oraz Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Autor m.in. publikacji na temat dawnej kartografii Warszawy, w tym książek z serii „Ze zbiorów kartograficznych Muzeum Warszawy”.

 

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.