pon., 06.05.2019

Kto i jak mieszkał niegdyś w miejscu, gdzie dziś jest plac Zamkowy?

Niegdyś teren placu Zamkowego w znacznej części był zabudowany. Z usytuowanych tu średniowiecznych obiektów przetrwały nieliczne relikty, o których mało mówią zachowane dokumenty. Z późniejszej zabudowy zachowały się jedynie fundamenty i mury piwniczne. Źródła pisane pozwalają określić ich funkcję, zidentyfikować właścicieli, odtworzyć kształt, wygląd elewacji, a także wyposażenie wnętrz.

Wykład z cyklu: MIĘDZY MIASTEM A DWOREM – ZANIM POWSTAŁ WARSZAWSKI PLAC ZAMKOWY

Po dwóch latach intensywnych prac nad opracowaniem wyników badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1977–1983 na placu Zamkowym ukazała się dwuczęściowa monografia tego największego przebadanego archeologicznie stanowiska w Warszawie. Ten ważny projekt naukowo-wydawniczy realizowany przez pracowników i pracownice Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy pozwala nam dowiedzieć się o dawnym kształcie tak dobrze znanego wszystkim placu Zamkowego, jego dawnej zabudowie, mieszkańcach i mieszkankach oraz ich życiu codziennym.

Prowadzący:

Zbigniew Polak jest archeologiem, pracownikiem Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy. Specjalizuje się w archeologii miast, ze szczególnym uwzględnieniem badań archeologiczno-architektonicznych.

Zuzanna Różańska-Tuta to absolwentka archeologii UW i doktorantka w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN, pracownica Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy. Tematem przewodnim działań naukowych jest archeologia średniowiecza, a w szczególności badania nad warszawskim kaflarstwem i ceramiką.

Elżbieta Wilczak-Dąbrowska to archeolożka, pracownica Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy. Specjalizuje się w archeologii miast, uczestniczyła w wielu badaniach terenowych, głównie na terenie Gdańska. Specjalizuje się w historii szklarstwa średniowiecznego i nowożytnego. Prowadzi badania nad szkłem okiennym oraz naczyniowym.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku