pon, 27.08.2018

Wykłady poniedziałkowe
wstęp 5 zł

Makaron. Starożytne początki

Marcus Gavius zwany Apicjuszem, w książce znanej dziś pod tytułem O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć, pełnej przepisów kuchni starożytnego Rzymu, wspomina o czymś na kształt lasagne. W Europie nie było wówczas pomidorów, lasagne była więc blada, a poza tym nie były to raczej płaty ciasta przekładane farszem, tylko porządnie wymieszany jednogarnkowiec z wyżej wymienionych składników. Wykład o miejscu makaronu we włoskiej kuchni.

Cykl Dieta śródziemnomorska. Kulinarne drogi i bezdroża

Pod pojęciem diety śródziemnomorskiej kryje się wszystko, co mieści się w przestrzeni pomiędzy krajobrazem a stołem, dlatego zapraszamy na wykłady poświęcone włoskim kulinarnym mącznym drogom i bezdrożom, bo z doświadczenia wiemy, że czasem to, co najbardziej interesujące, wcale nie kryje się na głównym szlaku. Podczas wykładów poświęconych pizzy, makaronowi i chlebowi zawędrujemy nawet do Chin, Grecji i Nowego Jorku, by pokazać, że dieta śródziemnomorska, wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, to sprawa wielce skomplikowana.

Prowadzący: Bartek Kieżun jest dziennikarzem kulinarnym związanym z magazynem Kukbuk. Z wykształcenia jest antropologiem kultury i absolwentem Szkoły Sommelierów. Współpracuje z Radiem Kraków, serwisem Wirtualna Polska, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje w konkursach kulinarnych. Jest autorem książki Italia do zjedzenia, kulinarnego przewodnika po Włoszech.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018