pon., 29.10.2018

wstęp 5 zł

Jawajski teatr cieni

Wayang kulit, czyli teatr cieni, łączy wiele elementów tradycyjnej kultury jawajskiej. Od wieków rozwijany był na dworach jawajskich władców oraz kultywowany wśród społeczności wiejskich. W spektaklach, realizowanych przy użyciu skórzanych lalek, bierze udział orkiestra grająca na gamelanie oraz chór. Przedstawienia pełnią funkcje rytualne, edukacyjne oraz rozrywkowe. Podczas wykładu ilustrowanego wieloma przykładami filmowymi omówione zostaną najważniejsze elementy teatru oraz jego znaczenie w kulturze Indonezji.

Cykl Indonezja. Tradycja i kultura współczesna

Indonezja leży na tysiącach wysp. Zamieszkują ją setki grup etnicznych, których członkowie posługują się odrębnymi językami i kultywują różnorodne tradycje. Kraj ten uzyskał niepodległość w 1945 roku i od tego czasu podejmowane są próby budowania narodowej tożsamości jego mieszkańców. Jedną z przyjętych metod jest podnoszenie wybranych tradycji lokalnych do rangi narodowych, czego przykładem są między innymi instrument muzyczny angklung oraz teatr wayang kulit. Semestr letni będzie okazją do poznania indonezyjskich tradycji muzycznych, które zostały wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Prowadząca: dr Maria Szymańska-Ilnata jest absolwentką Instytutu Muzykologii oraz Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Studium Doktoranckiego Instytutu Sztuki PAN. Kustosz w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i kuratorka pierwszej części ekspozycji stałej Strefa dźwięków. Współpracuje z Instytutem Sztuki PAN (Zbiory Fonograficzne). Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół szeroko pojętej kultury i sztuki Indonezji oraz azjatyckich tradycji muzycznych.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018