pon., 02.10.2017

wstęp płatny

Dizajn od kuchni, czyli skąd się brały projekty w powojennej Warszawie

Cykl trzech wykładów poświęcony będzie społecznemu życiu dizajnu w powojennej Warszawie. Tematem wykładów będzie codzienność warszawiaków widziana przez pryzmat przedmiotów i obiektów grafiki: mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, neonów, plakatów, murali… Na podstawie zdjęć archiwalnych, artykułów z gazet, fragmentów książek i filmów prześledzimy losy przedmiotów w odbudowywanej, a potem modernizowanej Warszawie. Zastanowimy się nad rolą meblościanki i zabytkowego zegara, praktykami kupowania przedmiotów w sposób nie zawsze zgodny z prawem, będziemy mówić o modach i snobizmach, guście inteligenckim i estetyce niedoboru. Będzie mowa także o projektach funkcjonujących w przestrzeniach publicznych: skąd się brały, jaką pełniły rolę, co z nich zostało do dziś. Wstępem do tych opowieści będzie wykład zarysowujący instytucjonalne i polityczne zaplecze dizajnu w powojennej Warszawie i Polsce: kto zamawiał projekty, dla kogo, gdzie, jak powstawał system zamówień, wreszcie jak żyli warszawscy projektanci.

Dr Agata Szydłowska, doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii, absolwentka historii sztuki na UW oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autorka książki z wywiadami, „Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi” oraz współautorka (z Marianem Misiakiem) książki „Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce” (obie książki: wyd. Karakter).