Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

śr., 07.10.2020
18:30–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
5 PLN

BudujeMY! | Wpływ dzieł Canaletta na proces odbudowy Warszawy: rzeczywistość i mity.

UWAGA

Z przykrością informujemy, że dzisiejszy wykład „Wpływ dzieł Canaletta na proces odbudowy Warszawy: rzeczywistość i mity.” prowadzony przez Anettę Błaszczyk-Biały zostanie wygłoszony w innym terminie. Nowy termin podamy wkrótce. Osobom, które zakupiły bilety przez Internet, zwrócimy pieniądze w przeciągu kilku dni. Osoby, które kupiły bilety w Muzeum, prosimy o zgłoszenie się do kas. Więcej informacji udzieli Pani Marta Galewska marta.galewska@muzeumwarszawy.pl tel. +48 22 277 44 97

 


Powszechnie wiadomo, że twórcy odbudowy Warszawy po II wojnie światowej inspirowali się przy rekonstrukcjach architektury m. in. obrazami Bernardo Bellotto zw. Canaletto (1722 -1780). Szczegółowe realia owych inspiracji są już jednak znacznie mniej znane. 

Nie do końca orientujemy się, na czym konkretnie polegał wpływ dzieł Bellotta na wygląd poszczególnych warszawskich gmachów, które z warszawskich budowli w największym stopniu zawdzięczają swój obecny kształt wizjom malarza. Nie wiemy także kim byli zwolennicy i kreatorzy rekonstrukcji  budowli odrestaurowanych z wykorzystaniem widoków Warszawy pędzla weneckiego mistrza. Proponowany wykład aspiruje do uściślenia pewnych wątków w tej materii. 

 

Prowadząca: Anetta Błaszczyk-Biały (Aneta Biały). Historyk sztuki i konserwator malarstwa (UW i ASP w Warszawie), adiunkt w Zbiorach Sztuki Polskiej do 1914 Muzeum Narodowego w Warszawie. W latach 2000-2003 pracownik wydziału kultury Ambasady RP w Madrycie – inicjatorka i współorganizatorka wystaw polskiego malarstwa: Cien años de pintura polaca ( Salamanka 2000); Pintura romantica de Polonia. Salamanka 2002, Polonia fin de siglo (Madryt 2003). Członek Komitetu Naukowego wystawy Goya e Italia (w ramach Expo 2008 w Saragossie). Publikacje (wybór): Aneta Biały, Henryk Siemiradzki and the Circle of Spanish Painters in Rome. World Art Studies 18 (2018), Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata; Aneta Biały, Paulina Adamczyk, Monachijski tygiel i włoskie przestrzenie. Rok z życia Henryka Siemiradzkiego, Sztuka Europy wschodniej, T.IV, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata s.55-74; Aneta Biały, Sala Oświecenia |w:| Galeria sztuki XIX Wieku (mini przewodnik), Muzeum Narodowe w Warszawie, 2015, s.6-8.

Informacje o wydarzeniu w Kinie Syrena

miejsce: kino Syrena, Muzeum Warszawy, wejścia od strony ul. Nowomiejskiej 8

limit miejsc: 15 (limit może ulec zmianie)

Kup bilet

 

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Limit miejsc: 50

Kup bilet

 

Cykl: BudujeMY! Rocznica odbudowy Warszawy

 

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.