pon., 23.07.2018

wstęp 5 zł

Architektura mieszkaniowa cz. 2. Technologia prefabrykatu

Od końca lat 50. trwał coraz intensywniejszy rozwój technologii konstrukcji budynków z zastosowaniem prefabrykatów. W architekturze mieszkaniowej Warszawy lat 60., 70. i 80. znajdziemy pełen przegląd wszystkich stosowanych technologii, m.in.: monolitycznej na Osiedlu za Żelazną Bramą, wielkoblokowej na osiedlu Przyczółek Grochowski czy wielkopłytowej na Ursynowie Północnym.

Cykl Warszawa po wojnie. Nowe oblicze miasta

Warszawa okresu Polski Ludowej to nie tylko odbudowa miasta sprzed wojny, ale przede wszystkim czas tworzenia jego nowego oblicza. Budowa zarówno nowych obiektów mieszkaniowych, jak i użyteczności publicznej, propagandowo należała do najistotniejszych inicjatyw nowej władzy. Przyjrzymy się, jak idee architektów niejednokrotnie mierzyły się z rzeczywistością i co z projektów powstających na deskach kreślarskich udawało się zrealizować. Temat architektury okresu Polski Ludowej jest istotny szczególnie dziś, gdy coraz więcej obiektów z lat 1945–1989 znika z przestrzeni miasta.

Prowadząca: Ewa Perlińska-Kobierzyńska jest historyczką architektury, opiekunką merytoryczną zbiorów rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Zajmuje się architekturą polską XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego w okresie dwudziestolecia i czasu odbudowy.